Co warto zobaczyć we włoskiej Pavii

Jednym z ciekawszych, choć mniej popularnych wśród turystów miast na północy Włoch jest Pavia. Jest to niewielkie miasto o liczbie mieszkańców około 70 tysięcy, położone na południe od Mediolanu, największego miasta północnych Włoch. Jeżeli więc wybierasz się na przykład na wycieczkę do Mediolanu albo w jego okolice, warto wziąć pod uwagę jednodniową wycieczkę do pobliskiej Pavii. Przykładowe obiekty, dla których warto ją odwiedzić, poznasz w poniższym artykule.
Jednym z najpiękniejszych zabytków znajdujących się w tym mieście jest renesansowa Katedra św. Szczepana Męczennika, w której projektowaniu brał udział Leonardo da Vinci. Katedra ta posiada charakterystyczną kopułę, jedną z największych ze wszystkich włoskich świątyń, tuż po Bazylice św. Piotra w Watykanie, Panteonie oraz katedrze we Florencji. Wnętrze tej budowli jest przestronne, jasne i ciche, skłaniające do kontemplacji. W godzinach wieczornych i nocnych z kolei katedra wraz z placem, przy którym się znajduje zamienia się w jedno z najbardziej popularnych miejsc dla nocnego życia – w ciepłe letnie noce na szerokich schodach prowadzących do wejścia gromadzą się młodzi ludzie, czasem przynoszą nawet instrumenty muzyczne i bawią się wspólnie do wczesnych godzin porannych. Oprócz imponującej katedry w Pavii znajdziemy też kilka zabytkowych kościołów romańskich, które pochodzą aż z XII wieku. Jednym z najpiękniejszych jest Basilica di San Michele Maggiore z fascynującą fasadą z piaskowca, na której widnieją jeszcze średniowieczne płaskorzeźby. Pomimo upływu lat wiąż możemy wyróżnić sylwetki ludzkie i zwierzęce, o ciekawych demonicznych twarzach. Jeszcze jednym miejscem, którego nie sposób pominąć jest Basilica di San Pietro in Ciel d’Oro, w której znajduje się m.in. przepiękny grobowiec z relikwiami św. Augustyna z Hippony oraz grobowiec filozofa Boecjusza, który został skazany na śmierć w tym mieście.
Jeżeli interesują nas obiekty sakralne, a jesteśmy już w Pavii, warto wsiąść w pociąg lub autobus i udać się do oddalonej o około dziesięć kilometrów malutkiej miejscowości Certosa di Pavia, gdzie mieści się wciąż czynny klasztor z zabytkową zabudową, między innymi przepięknym kościołem gotyckim o spektakularnej renesansowej fasadzie, której ilość detali jest nie do objęcia. Wnętrze świątyni również jest niesamowicie bogate i fascynujące. W wyznaczonych godzinach mnisi przebywający w klasztorze oprowadzają turystów po obiekcie opowiadając o rytmie życia klasztornego.

, ,

Dodaj komentarz