Chcesz żyć zdrowo? Zadbaj o swoją psychikę

We współczesnym świecie bardzo dużo mówi się o zdrowym stylu życia i o tym, jak ważne jest żeby go prowadzić. Większość poradników na ten temat skupia się jednak na czynnikach zewnętrznych, głównie na odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Są to rzeczy jak najbardziej ważne i jeżeli chcemy prowadzić zdrowy styl życia, który w efekcie przyniesie nam dobre samopoczucie, odpowiedni poziom energii życiowej, szczęście i zdrowie, nie możemy o nich zapominać. Jednak mało mówi się o tym, że same z siebie jeszcze one nie wystarczą, jeżeli troszcząc się o nasze ciało, nie zatroszczymy się równocześnie o naszego ducha, czyli psychikę.
Powtarzana od pokoleń prawda, że w zdrowym ciele zdrowy duch to, jak się okazuje, tylko półprawda. Owszem, jeżeli zadbamy o zdrowie naszego ciała znacząco wpłynie to na nasze zdrowie psychiczne. Jednak nie rozwiąże wszystkich problemów naszego ducha, z którymi się borykamy. Pomimo tego bowiem, że ciało i psychika człowieka są ze sobą bardzo mocno powiązane, nie są one jednak tym samym. Dlatego bardzo ważne jest także to, że prowadząc zdrowy styl życia nie możemy zapomnieć o odpowiedniej przestrzeni dla troski o naszą psychikę. Tylko wtedy uda nam się całościowo zapewnić zdrowie w naszym organizmie. Jak zatem dbać o swoją psychikę na co dzień tak, aby utrzymywać ją na zdrowym i pozytywnym poziomie? Poniżej przedstawimy kilka ważnych aspektów zdrowa psychicznego, których nie powinno zabraknąć w twoim życiu.
Jedną z rzeczy, które mają największy wpływ na nasze zdrowie psychiczne jest życie społeczne. Człowiek jest ze swojej natury istotą społeczną i nawet introwertycy potrzebują od czasu do czasu kogoś, z kim będą mogli nawiązać kontakt. Potrzebujemy być zauważeni i docenieni, potrzebujemy czuć się częścią jakieś większej społeczności i być w niej akceptowanymi. Zadbaj o to, żeby w twoim otoczeniu nie zabrakło dobrych ludzi, do których możesz się zwrócić z problemami oraz którzy wesprą cię w trudnych momentach. Otaczaj też się ludźmi, którzy cię rozumieją i inspirują, oraz takich, którzy doceniają to co robisz i kim jesteś. Miej przynajmniej jedną głęboką relację, zbudowaną na solidnych, przyjacielskich podstawach – może to być twój partner, ale może także być bardzo dobry przyjaciel. Drugą poradą jest to, aby codziennie, przynajmniej przez dwadzieścia minut uprawiać autorefleksję. Usiądź spokojnie i zajrzyj do swojego środka. Obserwuj swoje uczucia i analizuj je. Bądź świadomy swoich emocji.

, ,

Dodaj komentarz