Dynamiczny rozwój elektroniki komputerowej

Rozwój technologiczny wydaje się być nie do zatrzymania. Dotyczy on praktycznie każdej sfery życia, a kwestie takie jak elektronika są na niego bardzo podatne. Rewolucja technologiczna, która rozpoczęła się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku trwa po dzień dzisiejszy najlepsze i nadal jej końca nie widać. Dynamiczny rozwój da się zauważyć przede wszystkim w kwestiach takich jak podzespoły komputerowe, których jakość wzrosła niebotycznie względem tego co obserwowaliśmy jeszcze kilkanaście lat temu i wydaje się rosnąć wykładniczo. Oczywiście ostatni czas to przede wszystkim dynamiczny rozwój kart graficznych, ale tak naprawdę wszelkie podzespoły komputerowe rosną w siłę.
Oprócz kart graficznych zdecydowany progres zanotowały przede wszystkim podzespoły bazowe. Mowa oczywiście o procesorach, w płytach głównych, pamięciach operacyjnych. To podzespoły, na których rozwój najbardziej postawili najwięksi potentaci tej branży. Mamy do czynienia nie tylko ze skokiem pojemnościowym, ale przede wszystkim ze skokiem jakościowym w kwestii technologii wykonania i prędkości działania tych podzespołów. I tak chociażby pamięć RAM jestem znacznie pojemniejsza, aniżeli jeszcze kilka lat temu i dzisiejsze kości sięgają rozmiarów 64 GB i więcej ale przede wszystkim jest również szybsza, aniżeli jej odpowiedniki sprzed kilku lat. Właśnie prędkość działania w przypadku tej tego podzespołu bardzo często odgrywa znacznie większą rolę. To właśnie ten skok jakościowy najszybciej zauważy przeciętny użytkownik i odczuje w trakcie używania komputera do pracy, rozrywki czy innych zajęć. Oczywiście w parze z rozwojem procesorów komputerowych musiały rozwijać się również odpowiednie systemy chłodzenia tychże procesorów. Rosnące wymagania programów komputerowych oraz gier sprawiły, że rozwój elektroniki użytkowej w przypadku komputerów jest tak szybki jak nigdy wcześniej. Co więcej, wracała nie zamierza spowalniać i wydaje się że kolejne dekady przyniosą gigantyczne rewolucje technologiczne.
Postęp w elektronice informatycznej wydaje się być zupełnie szalony i nie do zatrzymania. Rosnąca moc obliczeniowa komputerów co ważne, nie wpływa jedynie na kwestie takie jak gry komputerowe czy odpowiednie programy, ale w sposób realny i zauważalny zmienia świat na lepsze w wielu innych dziedzinach.

, ,

About Czesław Piotrowski

View all posts by Czesław Piotrowski →

Dodaj komentarz