Rozwój biznesu. Czy trzeba dużo inwestować?

Własny biznes – o tym wielu marzy młodych ludzi, którzy zaczynają swoją karierę zawodową, kończą studia lub planują swoją przyszłość. Ale to marzenie nie tylko tych, którzy są na początku swojej drogi zawodowej. O własnej firmie, byciu sobie szefem marzy także spora część osób pracujących od lat na etacie. Niskie zarobki, brak możliwości rozwoju, częste absurdalnie wysokie wymagania przełożonych nieprzekładające się na wysokość pensji, rutyna i wypalenie wpływają na to, że coraz częściej myślimy o własnej działalności. Niewiele osób się jednak na to decyduje. Dlaczego? Własna firma to nie tylko ryzyko, ale także inwestycja, która wymaga dużej wiedzy, czasu, nakładu pracy i doświadczenia. Czasem nawet to nie wystarcza. Często bez większych nakładów finansowych ciężko ruszyć z miejsca. Czy jednak w każdym biznesie trzeba dużo inwestować? Jak wybrać branżę, by odnieść sukces i cieszyć się własną firmą bez ryzyka plajty?

Nie ma jednej recepty na udany biznes. Jest wiele poradników, jak osiągnąć sukces, jak rozwinąć swój biznes, jak wystartować, ale żaden nie powie nam, jaki biznes sprawdzi się w stu procentach, ile będziemy musieli zainwestować i czy nasze oczekiwania zostaną spełnione. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że sytuacja na rynku jest niezwykle dynamiczna i często sukces danego biznesu wynika bardziej z szczęśliwego trafu niż zimnych kalkulacji. Ale przecież nie tylko szczęście odpowiada za to, na jakim etapie jest nasz biznes i czy jego przyszłość wiąże się raczej z rozwojem, czy progresem. Osobom, które wchodzą dopiero na rynek i nie mają jeszcze sprecyzowanego pomysłu na własny biznes, pomóc mogą instytucje i ośrodki, których działania skierowane są do młodych, aktywnych ludzi, chcących rozwinąć swój biznes, wdrożyć swoje pomysły i zrealizować jakiś dany biznesplan. Inkubatory przedsiębiorczości działają w wielu miastach i pomagają wielu ludziom, którzy chcą zacząć pracować na własny rachunek. Często udostępniają pomieszczenia biurowe, oferują pomoc księgową i prawną, ułatwiając wejście w zagmatwany świat przepisów prawnych.

Dotacje, programy rządowe i unijne to kolejna pomoc dla tych, którzy pragną rozwinąć swój biznes. Brak funduszy na start to dzięki takiej pomocy żaden problem. Wystarczy spełniać warunki, napisać przekonujący biznesplan, wypełnić formularze i liczyć, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Taka finansowa pomoc na początku drogi to nie tylko zastrzyk gotówki, ale także ogromna szansa na realizację i powodzenie danego pomysłu. Dzięki niej można swoją działalność rozpocząć bez prywatnego inwestora, na zasadach, które nam odpowiadają i nie wiążą się dla nas ze zbytnimi ograniczeniami.

, , , , ,

Dodaj komentarz